Facebook Centrum Pro Dvojcata Logo Daruj

Asistentka v rodině s dvojčaty – příběh paní Dity Jsme rodina s 1,5 letými dvojčátky. Když jsem dostala programu do s a s ...

Asistentka v rodině s dvojčaty – příběh paní Dity
Jsme rodina s 1,5 letými dvojčátky. Když jsem dostala nabídku programu asistenta do rodiny s dvojčaty a vícerčaty, zajásala jsem, protože s dvojčaty je každá ruka dobrá a pomoc se neodmítá. V zápětí jsem ale začala uvažovat, jestli mi vlastně případná asistentka nebude spíš na obtíž, protože už máme doma určité zaběhlé činnosti a představa, že bych do každodenního kolotoče měla zasvětit dalšího člověka mi najednou připadala jako přítěž a vlastně ne jako pomoc. Navíc jsem si nedovedla představit, jak budou dvojčata reagovat na úplně cizího člověka. Po pár dnech jsme ale s manželem došli k závěru, že zkusit to můžeme a kdyby nám to z jakéhokoliv důvodu nevyhovovalo, můžeme asistenci ukončit.
S odstupem času musím konstatovat, že aktivita Klubu dvojčat a vícerčat v Olomouci nejen ohledně asistence do rodin dvojčat a vícerčat je pro nás přínosná a jsem velmi ráda, že jsme mezi šťastnými a spokojenými rodinami, které byla pomoc umožněna. Můj manžel chodí do práce, občas je v práci do večera a nemáme v rodině nikoho, kdo by mi mohl s našimi dětmi pomoct.
Nejprve k nám dvakrát přišla mladá studentka, která ale za námi do Olomouce jezdila z Kroměříže, kde studuje. Když jsem zjistila, že jezdí do Olomouce jen kvůli asistenci k našim dvojčátkům, měla jsem výčitky, že asistentka investuje svůj čas i prostředky do naší rodiny. Po komunikaci s koordinátorkou projektu jsme došli k závěru, že tato asistentka bude přidělena nějaké rodině v Kroměříži a nám ve velmi krátké době poté byla přidělena nová asistentka.
Naše nynější asistentka je pracující paní v produktivním věku, která sama vychovala 5 dětí a má i své vnouče, je velmi aktivní, má řadu svých koníčků a přesto je ochotná se ještě věnovat našim dvojčátkům. Hned při úvodní schůzce na tuto asistentku naše dvojčátka reagovala velmi pozitivně a mě každé setkání s ní naplňuje obrovskou energií. Vnímám ji jako zkušenou maminku, občas s ní probírám různé své každodenní starosti a jsem moc ráda za její názor. Není to o tom, že by mi dávala nějaké rady, jak mám určité věci řešit. Ale tím, že si spolu povídáme o různých věcech spojených s výchovou dětí a každodenním koloběhem já díky ní získávám úplně jiný pohled na věci, což mi to potom v různých situacích pomáhá. Po každém setkání s ní se cítím plná energie a naše dvojčátka na ni reagují pozitivně a je pro ně čas strávený s naší asistentkou velkým přínosem. Zpočátku jsme chodili společně do parku, jsou určité věci, které když jdu sama s dvojčaty, nezvládnu – například jízda na trojkolce. Nyní jsou naše děti ve věku, kdy se učí s pomocí chodit a když jsem sama, jedno dítě musí vždycky zůstat v kočárku. Když jsme na hřišti nebo na písku je pro mne asistence také velikou pomocí. Jednou jsem se zmínila, že mě mrzí, že nemůžu s našimi dvojčaty chodit na kurzy plavání, protože sama to nezvládnu. Na to naše asistentka reagovala, že s tím mi bohužel kvůli své práci nemůže pomoct, ale hned přišla s návrhem, že když bude hezké počasí, můžu přijet s dvojčátky k nim domů na zahradu do bazénu. Už jsme tam s dětmi byli 3x a vždycky byly naše děti velmi spokojené. Opravdu si velmi cením toho, že je někdo v dnešní době ochotný věnovat svůj čas ale i kus svého srdce úplně cizím lidem.

Dita Havelková
ditahav@gmail.com - pokud máte nějaké dotazy, paní Ditu můžete zkontaktovat.