Facebook Centrum Pro Dvojcata Logo Daruj

První rok s dvojčaty

První rok s dvojčaty Zvládnete-li překonat první rok (a Vy to dozajista dokážete) můžete se těšit na velikou odměnu – doma Vám vyrostou dva bez a s ...

První rok s dvojčaty

Zvládnete-li překonat první rok (a Vy to dozajista dokážete) můžete se těšit na velikou odměnu – doma Vám vyrostou dva parťáci, kteří bez sebe nedají ani ránu. Podle hesla: „Ve dvou jde všechno líp“ bude těm Vašim dvěma dohromady báječně a Vám s nimi bude také fajn, však uvidíte.

Abyste se co nejlépe popasovali s prvním rokem, prubířským kamenem dvojčátkovského rodičovství, předkládáme seznam ověřených tipů, jak přežít:

• Slevte ze svých nároků. Rodičovství dvojčat je skvělou příležitostí, jak se naučit odlišovat podstatné věci od nepodstatných, a také si uvědomit, že na většině lidí a jejich názorech prostě nesejde. Nemusí být vše perfektní. Podstatné jsou Vaše děti a to, jak se cítíte.

• Najděte si k sobě někoho, kdo je (nebo byl a ještě na to nezapomněl) ve stejné situaci, jako jste teď Vy. Možnost sdílet zážitky, radosti, potíže i starosti s někým, kdo Vám bude rozumět, je nenahraditelná. Pokud nikdo takový není v dosahu, využijte možnosti prodiskutovat své zkušenosti na některém z internetových fór zaměřených na dvojčata. Ostatní rodiče dvojčat Vám rádi poradí se vším, co by Vás mohlo trápit a podpoří Vás, když to budete potřebovat.

• Nešetřete na věcech, které Vám mají pomoci – pořiďte si kvalitní kočárek a pomůcky, které Vám život s dvojčátky usnadní a rozšíří Vaše možnosti. Kočárek Vás bude doprovázet na každém kroku a nároky na něj jsou vysoké – neměl by být zbytečně těžký a široký, měl by mít kvalitní kola atd. Není nic horšího než k péči o dvojčata přidat ještě každodenní starost o dvojčecí kočár. Ohledně výběru si nechte poradit od zkušených rodičů viz předchozí bod.

• Věci pro běžnou spotřebu - pleny, vlhčené ubrousky, sušené mléko, příkrmy, nakupujte ve velkém. Narazíte-li na zvýhodněný nákup, neváhejte a pořiďte si zásoby. Ušetříte peníze a věčné pochůzky po obchodech - dvojčata mají velkou spotřebu.

• Snažte se synchronizovat životní rytmy Vašich dvojčátek. Usilujte o to, aby chodily stejně spát, ve stejnou dobu se krmily. Investovaná energie se Vám vrátí ve výrazné úspoře času. Každopádně "netlačte na pilu", nepovede-li se to pokaždé, nevadí.

• Nezapomínejte na sebe, najděte si čas jen pro sebe, alespoň chvilku. Rodičovství je obrovskou změnou v životě, přesto nezapomeňte na to, co Vás dělalo šťastnými před tím, než jste se rodiči stali. Udržujte kontakty s vnějším světem. Vedle toho, že jste rodiči dvojčat, zůstaňte také sami sebou.

• Volejte o pomoc. Většina lidí se snaží se svými starostmi popasovat sama– všichni chceme mít své životy pod kontrolou. Zaplatit za tuto snahu naprostým vyčerpáním nestojí za to. Rozlište to, co nutně musíte udělat Vy (jste-li maminka, např. kojení) a co mohou udělat jiní (procházka s kočárkem.) Je-li to možné, zapojte babičky a další příbuzné, sežeňte si placenou paní na hlídání, usnadněte si život, šetřete energii, nedopusťte, abyste "vyhořeli".

• Buďte pružní v organizaci času a aktivit – obě děti neočekávaně usnuly, jděte si okamžitě odpočinout. Přizpůsobte se potřebám Vašich dětí, improvizujte. Nelpěte na zaběhnutých zvyklostech a máte-li tyto sklony v životě obecně, berte dvojčatovské rodičovství jako příležitost k rozvíjení Vaší schopnosti flexibility.

• Myslete na to, že vše je pomíjivé, dvojčátka odrostou a na všechen ten shon a práci budete jednou s láskou vzpomínat. Nekažte si neopakovatelné okamžiky malichernostmi. Těšte se ze svých dvojčátek a vězte, že se Vám dostalo obrovského daru a štěstí.

Literatura: Fierro, P. P.: Top 10 Survival Strategies: The First Few Months with Twins/Multiples. 2010. dostupné na: http://multiples.about.com/od/twinfants/tp/survivaltips.htm