Facebook Centrum Pro Dvojcata Logo Daruj

Starší sourozenci a příchod dvojčat do rodiny

Starší sourozenci a příchod dvojčat do rodiny Příchod novorozence do rodiny vždy ubere pozornosti, která se do té doby věnovala starším A když to ...

Starší sourozenci a příchod dvojčat do rodiny

Příchod novorozence do rodiny vždy ubere pozornosti, která se do té doby věnovala starším sourozencům. A když přijdou najednou dvě děti, ubere to z výhradní pozornosti rodičů samozřejmě ještě více. O důležitosti přípravy staršího sourozence na jedno miminko je toho popsáno hodně, naprostá většina z těchto rad platí i pro přípravu staršího sourozence na příchod dvojčat do rodiny.

Následující rady se proto více zaměřují na specifika, která souvisí s přípravou staršího sourozence právě na příchod dvojčat do rodiny:
• Ukažte starším sourozencům obrázky z ultrazvuku dvojčátek, mluvte o nich.
• Pokud musí být dvojčata delší čas v nemocnici (často bývají) a je to možné, přivezte starší děti do nemocnice, aby se mohly také podívat na dvojčata. Takto se budou od začátku cítit jako součást celého nového dění.
• S dvojčaty přineste domů také dva dárky, které posílají dvojčata staršímu sourozenci na uvítanou z porodnice. Starší se bude cítit důležitě, když bude moci dvojčátkům vybrat např. plyšáky, které budou mít u sebe.
• Požádejte přátele a známé, kteří vás přijdou navštívit, aby raději přinesli dárek staršímu dítěti, nežli novorozeným dvojčátkům! Nejenže tyto dárky dvojčátka zatím neocení, ale pokud dárek vydrží, mohou si s ním časem hrát i ony. Je potřeba rovněž přicházejícím návštěvám zdůraznit, aby si přednostně všímaly staršího dítěte a věnovaly mu pozornost, a až poté dvojčátkům. Případně můžete požádat staršího sourozence, jestli on může ukázat dvojčátka návštěvě. Takto se stane důležitým činitelem, který ukáže dvojčátka návštěvě a sklidí všechnu slávu, jak jsou krásná.
• Dejte starším sourozencům čas si na dvojčata navyknout, nesnažte se je hned zapojit do činností souvisejících s dvojčaty. Na druhé straně, pokud sourozenci budou mít zájem s dvojčaty pomáhat, určitě jim to dovolte. I když se často o dvojčatech tvrdí, že potřebují především jeden druhého, dokonce jsou na sobě závislí, není to tak úplně pravda. Opravdu inspirativní pro ně bývají starší děti, na které se rádi dívají, poslouchají je, učí se od nich. A starší děti vědí, jak zaujmout miminko, tak jak to ostatní miminka nebo dospělí neumějí. Takže, až se vaše starší dětí přizpůsobí novému konkurenčnímu prostředí a chaosu, které s sebou dvojčata přinesou, dejte jim příležitost, aby mohli svým vlastním způsobem zabavit malá dvojčátka. Nezapomeňte ujistit sourozence, jaké mají štěstí, že mají hned dva kamarády, kteří jsou víceméně pořád k dispozici. A rovněž jim řekněte, jaké mají dvojčata štěstí, že mají tak bezvadného bráchu, ségru.
• Pokud fotíte dvojčata, foťte je často i se staršími sourozenci.
• Vymezte si čas, který strávíte pouze se staršími sourozenci a střídejte se s partnerem u dvojčat, aby každý z vás mohl být i se staršími dětmi. Dovolte staršímu sourozenci jít do postele později než dvojčata a věnujte tento večerní čas pouze jemu.
• Vzhledem k tomu, že dvojčata budí velkou pozornost okolí a vyžadují mnoho pozornosti od samotných rodičů, je zřejmé, že se starší sourozenci mohou cítit odstrčeni. Proto je dobré vzít někdy na procházku se starším sourozencem pouze jedno dvojče. Takto se vyhnete rozruchu, který dvojčata vzbuzují a starší sourozenec se může skutečně cítit jako velký bratr/sestra a na druhé straně se může cítit důležitý, pokud někomu prozradí, že doma máte ještě jedno dvojče.

Jak a kdy vaše ostatní děti přijmou dvojčata, závisí na jejich věku a také na tom, jak se cítí ohroženy příchodem dvojčat. Všeobecně se dá říct, že čím jsou sourozenci mladší, tím méně budou nadšeni z příchodu nových sourozenců. Mladší děti – batolata a předškoláci se mohou obávat, že už o ně nebudete mít zájem a že veškerá vaše starostlivost se zaměří na dvojčata. Čím je dítě starší a čím jistěji se cítí ve vztazích s rodiči, tím více bude nakloněno pomáhat a hrát si s dvojčaty a tím více se bude těšit ze své nové role – velký bratr/velká sestra dvojčat.

Použita literatura:
Twins 101, Khanh-Van Le-Buckklin, vydavatelství Jossey-Bass, 2009
Double Trouble, Emma Mahony, vydavatelství Harper Collins Publishers, 2003
Emotionally Healthy Twins, Joan A. Friedman, Ph.D., vydavatelství Da Capo Press, 2008